пятница, 13 ноября 2020 г.

Останній день тижня української мови

 

Історичний віртуальний круїз « До мови доторкнімось серцем».

     Сьогодні, 13 листопада, в нашому Центрі триває останній день тижня української мови. Здобувачі освіти (корпус 2)  здійснили онлайн-подорож  у минуле – історичний віртуальний круїз « До мови доткнімось серцем». 

         Учні переглядали відеопрезентацію «З витоків української писемності» і дізналися про походження свята рідної мови, української писемності та історію життя її засновників. Готували власні проекти про Нестора Літописця, творців слов'янської абетки Кирила та Мефодія.

        




четверг, 12 ноября 2020 г.

Тиждень української мови

                                                    

12 листопада в нашому Центрі (корпус 2)  пройшов наступний захід тижня української мови  під назвою «Мовознавча афіша»

Мета заходу: ознайомити здобувачів освіти з цікавими фактами по рідну мову, підвищити її статус серед молодого покоління.

Учні переглянули відеоролик «15 цікавих фактів про українську мову» та отримали завдання знайти цікаві факти про мову на основі яких було створено віртуальну рекламну афішу «Переходь на українську».

Захід «Мовознавча афіша» 

https://drive.google.com/file/d/1brytCCX0i22uKq9_p6gD0Q-2Z-geZSM-/view?usp=sharing

Факт1.Українська мова – одна з наймилозвучніших мов світу. 1934 року в Парижі на лінгвістичному конгресі провідні фахівці визнали українську мову третьою з-поміж усіх мов (після французької та фарсі) за мелодійністю, лексичним і фразеологічним багатством, величезними словотвірними можливостями, синтаксичною гнучкістю. На аналогічному форумі мовознавців у Швейцарії, де головними критеріями оцінки були евфонічна система мови, її мелодійність і милозвучність, українську мову було названо другою після італійської. 

Факт 2 : Найдовшим словом в українській мові є слово "дихлордифенілтрихлорметилметан"    (  назва хімікату, що

використовується для боротьби зі шкідниками). У цьому слові є 30 літер.

Факт 3: На відміну від інших східнослов’янських мов, в українській мові є кличний відмінок.

Факт 4: Сучасна українська мова має близько 256 тисяч слів.

Факт 5:  В українській мові найбільша кількість слів починається на літеру «П». Найменш уживаною літерою українського алфавіту є літера "Ф".

Факт 6: За межами Європи українська мова має напівофіційний статус в США (округ Кук штату Іллінойс). Відомо, що округ Кук в штаті Іллінойс – це 16-й з набільших у світі урядів місцевого самоврядування. В цьому окрузі проживає близько 5,5 мільйонів населення, до складу округу входить місто Чикаго разом з передмістями. А українська мова була обрана як одна з найбільш вживаних мов у даному районі.

Факт 7: Вчений В.Кобилюх довів, що українська мова сформувалася в Х-IV тисячоліттях до нашої ери. Тому походження найважливіших українських слів слід шукати саме в санскриті, а не в російській, німецькій, турецькій, грецькій та інших мовах, які виникли значно пізніше.

Факт 8: Відповідно до видання "Короткий словник синонімів української мови", в якому розроблено 4279 синонімічних рядів, найбільшу кількість синонімів має слово «бити» — 45 синонімів.


Факт 9: Назви всіх дитинчат тварин в українській мові відносяться до середнього роду.

Факт 10: Офіційно вважається, що після видання "Енеїди" Івана Котляревського, українська мова була прирівняна до літературної мови. Івана Котляревського по праву вважають основоположником нової української мови.

                       

 




среда, 11 ноября 2020 г.

Тиждень української мови триває!

                                                                                                    


Інтернет телефонія «Слово до слова»   

 Сьогодні, 11 листопада, в нашому Центрі пройшов онлайн-конкурс   на кращого знавця висловів про рідну мову. У Word-форматі здобувачі освіти надсилали дібрані вислови про мову. Найкращі з них увійшли до нашого колажу «Чарівний світ рідного слова». Також учням було запропоновано переглянути презентацію «Вислови про українську мову від видатних письменників».

           


  








 


 

    

вторник, 10 ноября 2020 г.

Другий день тижня рідної мови

  Екскурсія до віртуального музею народного мистецтва

         10 листопада разом із здобувачами освіти ми здійснили віртуальну екскурсію по національному музею українського народного декоративного мистецтва та ознайомилися з методикою вишивання сорочок у різних регіонах України, переглянувши презентацію «24 українські вишиванки»

         Здобувачі освіти Центу не залишилися осторонь і приєдналися, в рамках тижня, до селфі-акції «Вишиванка».

 Музей українського народного декоративного мистецтва

(https://museum-portal.com/ua/museum/museum-of-ukrainian-decorative-folk-art)

         Національний музей українського народного декоративного мистецтва — один з найбільших художніх музеїв України. Розташований він на території Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника у приміщеннях колишніх митрополичих покоїв і прилеглої до них домової Благовіщенської церкви, які є пам’ятками архітектури ХVІІІ – поч. ХХ ст.

         Колекція музею була започаткована у 1899 р. як одна із складових збірки новоутвореного Міського музею старожитностей і мистецтв. Нині музейну збірку складають понад 75 тис. творів традиційного народного та професійного декоративного мистецтва України від ХV ст. до наших днів.


Селфі-акція "Вишиванка"

 

Селфі-акція. «Вишиванка»










 


понедельник, 9 ноября 2020 г.

Тиждень української мови та писемності

 Тиждень української мови розпочато!

 Перший день тижня. Сьогодні 09.11.2020 наш навчальний заклад приєднався до участі в написанні ювілейного ХХ Всеукраїнського радіодиктанту національної єдності. Традиційно в цей день провели і І (внутрішньоучилищний) етап ХХІ Міжнародного конкурсу знавців української мови імені Петра Яцика

 



   

 9 листопада - День української  писемності та мови 

Щиро вітаємо зі святом!








воскресенье, 8 ноября 2020 г.

XX Всеукраїнський радіодиктант національної єдності - 2020


У понеділок, 9 листопада о 9:00, відбудеться ювілейний 

XX Всеукраїнський радіодиктант національної єдності-2020.

Де?

   Радіодиктант національної єдності відбудеться в ефірі «Суспільної студії» на телеканалі «UA: Перший».

Традиційно в читальній залі Національної бібліотеки імені Вернадського облаштували місце для написання радіодиктанту, куди запросили відомих українських діячів та зірок.

Коли?

         Радіодиктант національної єдності розпочнеться о 9:05 із того, що  ведучі Інна Москвіна та Роман Коляда розкажуть історію радіодиктанту та головні нововведення цього року. У «Суспільну студію» запрошені гості, які разом із ведучими писатимуть диктант.

         О 9:15 акторка Римма Зюбіна розпочне читати сам радіодиктант. Текст радіодиктанту створив письменник і видавець Іван Малкович.

Які телеканали транслюватимуть?

Радіодиктант національної єдності-2020  транслюватимуть наживо канали «UA: Перший», «UA: Культура» та всі регіональні суспільні телеканали, які є в кожному обласному центрі.

Де слухати?

Радіодиктант національної єдності паралельно з телеканалами транслюватимуть «Українське радіо» та радіо «Культура».

Де шукати в інтернеті?

·         на сайтах телеканалів «UA: Перший», «UA: Культура» та всіх регіональних телеканалів

·         на сайті «Українського радіо»

·         у мобільних додатках suspilne.radio і suspilne.tv

·         на ютуб-каналі «UA: Українське радіо»

·         на сторінці «Українське радіо» у Facebook

Хто писатиме?

         Писати можуть всі бажаючі у всьому світі. До цього закликають організатори радіодиктанту.Однак щороку облаштувують місце для написання радіодиктанту, куди запросили багато відомих українських діячів та зірок..

         Наживо з бібліотеки журналісти «Суспільної студії» розкажуть та покажуть, як пишуть диктант відомі українці.«Суспільна студія» покаже, як пишуть радіодиктант у різних регіонах України та у Німеччині, Чехії, Словаччині, Об’єднаних Арабських Еміратах, Лівані, Німеччині, Словаччині, Австралії та Канаді, де на цей час буде друга ночі.

         Після написання диктанту ведучі Інна Москвіна та Роман Коляда поспілкуються з українськими зірками, які пишуть диктант удома, та

дізнаються їхні враження від події.

         До написання Радіодиктанту долучиться харківський спецінтернат незрячих дітей. У прямому увімкненні глядачі побачать, як діти готуються до написання диктанту. А також команда експедиції української антарктичної станції «Академік Вернадський».

Куди надсилати?

Час для надсилання готового тексту — астрономічна доба. Його потрібно писати від руки на аркуші паперу, який можна сфотографувати і надіслати на електронну адресу  rd@ukr.radio.

Паперового листа потрібно надіслати за адресою: м. Київ, вул. Хрещатик, 26, 01001. Важливо, щоб гриф дати надсилання був не пізніше ніж 10 листопада.

Коли опублікують текст та оголосять переможців?

Текст диктанту оприлюднять на сайті  «Українського радіо» 11 листопада об 11:00.

Результати оголосять упродовж 1–2 місяців, залежно від кількості отриманих листів. Ті, хто напише без жодної помилки, отримають подарунковий набір книжок від «Українського радіо». 


 


Сьогодні,  24 серпня  —  День Незалежності України  — державне свято, дата, що символізує відновлення незалежної держави України.    У 2023 ...